تولید فیروزه کوبی در اصفهان

فیروزه کوبی هنر موزاییک کردن قطعات سنگ فیروزه، بر روی ظروف مسی و یا زیور آلات میگویند.سنگ های فیروزه سنگ هایی هستند که از معادن استخراج میگردند که اصیل ترین آنها متعلق به معادن نیشابور میباشد.قیمت ظروف فیروزه کوبی نیز بسته به همین سنگ ها میباشد که اصیل باشند یا که نه.


سنگ فیروزه

 

در حال حاضر این هنر فقط در اصفهان رواج دارد و ما در این مقاله سعی داریم مراحل تولید فیروزه کوبی در اصفهان را شرح دهیم.

به طور کلی یک هنرمند فیروزه کوب بایستی سه مرحله را طی کند تا یک اثر فیروزه تولید شود.مرحله ی اول مرحله ی زرگری میباشد که در این مرحله ظرفی که قرار است فیروزه کوبی روی آن انجام شود، که عمدتا از جنس مس میباشند، آماده گردند.


فیروزه کوبی روی مس


در مرحله ی دوم ابتدا سطح ظرف مسی را با لاک مخصوص آغشته کرده و حرارت میدهند تا مذاب شود، سپس قطعات سنگ فیروزه که اکثرا غیرقابل استفاده میباشند، به صورت منظم و دقیق بر روی زیر ساخت به شکل موزاییکی چسبانده میشوند.


آجیل خوری فیروزه


تقریبا کار فیروزه کوبی به پایان رسیده است، فقط کافی است مرحله ی آخر ینی پرداخت گری صورت بگیرد.این مرحله شامل پویش کردن سطوح فیروزه کوب شده و برای حفاظت و زیبایی آن پلی استری روی آن کشیده میشود.حال ظرف فیروزه کوب کاملا آماده میباشد و آماده ی عرضه به بازار است.


آجیل خوری فیروزه کوبی


اگر قصد خرید اینترنتی فیروز کوبی اصفهان را دارید، سری به فروشگاه بزرگ آنلاین تک سبذ بزنید.

آجیل خوری فیروزه کوبی از نمونه محصولاتی است که در تک سبد عرضه شده است. ابعاد این ظرف زیبا 9*8 سانتی متر و قیمت  190000 تومان کمترین بهایی است که به آن تعلق گرفته است.خرید محصول